Elon Musk Kimdir

Kim Bu Elon Musk ?

Elon Musk 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’nın Pretoria da doğmuş tasarımcı, mühendis ve girişimcidir. Kanada ve ABD vatandaşlığıyla birlikte dünya üzerinde ki en büyük şirketlere sahiplik yapmaktadır.

Musk, Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın çocuğu olarak, Pretoria, Güney Afrika’da dünyaya geldi ve orada büyüdü. Queen’s Üniversitesine gitmek için Kanada’ya taşınmadan önce, kısa süreliğine Pretoria Üniversitesi’ne katıldı. İki yıl sonra Pennsylvania Üniversitesine geçti ve burada Wharton Schooldan ekonomi alanında lisans, fizik alanında ise B.A. ve B.Sc. derecelerini aldı.

İçerik Hakkında Bilgiler

Elon Musk’ın Kurduğu Şirketler

PayPal

Spacex

Tesla Motors

SolarCity

Neuralink

PayPal

1999 Yılının Mart ayında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaparak ertesi sene %50 birleşme ile Confinity’yi bünyesine kattıktan sonra PayPal adıyla yeni bir şirket oluşturdu.

PayPal Inc. ismi oluştuktan sonra Musk’ın yaptığı doğru reklamlar ve hamleler ile kurulan bu şirket, Ekim 2002 tarihinde eBay tarafından 1.5 Milyar Dolarlık hisse senedi karşılığında satıldı.

SpaceX

PayPal’ı sattıktan kısa bir süre sonra Haziran 2002 tarihinde “Space Exploration Technologies (SpaceX)’i kurdu. Artık “Elon Musk” ismi Amerika’da daha da duyulur hale geldi. Bu şirket roket teknolojisini ilerletme odaklı füze ve fırlatma araçları geliştirmeyi hedef almış bir şirkettir.

Tesla Motors

Musk, Tesla Motors bünyesinde ortak kurucudur, artı olarak ürün tasarım başkanı olarak görev yapmaktadır. Musk, Tesla Motors şirketinde elektrikli araçlara olan ilgisini bu şirkete dahil etmiş ve şirket 2008 yılında çıkarttığı Tesla Roadster ile dünya üzerinde 2500 adet satmış ve ardından “Model S” modelini Haziran 2012 de piyasaya sundu.

Elektrikli Araç piyasasında kesinlikle isim hakkı olan Musk, şuandan itibaren Türkiye’de bile yaygınlaşan elektrik motorlu arabaların ileri ki dönemlerde daha da yaygınlaşacağını şarj istasyonlarının da aynı şekilde artacağını söyledi.

SolarCity

SolarCity ABD’nin en büyük yinelenebilir enerji kaynağı olan güneş enerji sisteminin sağlayıcısıdır.

Neuralink

Son günlerde, haberlerde bile çokça karşılaştığımız bir isim olan bu şirket, nöroteknoloji kullanılarak insan beynini yapay zeka ile entegre etmek için çalışmaktadır.

Şirket yazılımla 2020 yılında Pandemi döneminde Musk’ın katılımıyla felç, sağırlık, körlük ve diğer engelleri tedavi edebileceğini söyledi.

Kaynak : wikipedia
basarihikayeleri.net olarak güncel yazılarla karşınızda olacağız.

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir