Jan Koum’un Başarı Hikayesi

Jan Koum Dünya üzerinde ki en gelişmiş mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’in kurucu ortağı ve CEO’su.

İçerik Hakkında Bilgiler

Hayatı

Takvimler 1976 yılının kış ayında 24 Şubat 1976 da Kiev’de doğdu.

1992 yılında annesi ile birlikte ABD’nin Kaliforniya eyaletine taşındıktan sonra bir markette hizmetli olarak çalışmaya başladı.

Koum, 18 yaşında geldiğinde San Jose Eyalet Üniversitesine kaydolduktan sonra Programlama ile haşır neşir oldu, ilgi odağı olan işi bulduktan sonra yine bilgisayar şirketlerinde çalışmaya devam etti.

1996 yılında bir hacker grubuna katıldığı ve Napster’ın kurucuları Shawn Fanning ve Jordan Ritter ile tanıştığı idda ediliyor.

Jan Koum Konferans Konuşması
Jan Koum Konferans Konuşması

1997 yılında Koum Yahoo bünyesinde eş zamanlı altyapı mühendisi olarak çalışmaya başladı, okulu da Yahoo da çalışırken yarıda bıraktı.

Uzun yıllar süren kanser mücadelesiyle birlikte annesi 2000 yılında hayatı Kanser nedeniyle son buldu.

Eylül 2007 yılına kadar Whatsapp’in diğer kurucusu Brian Acton ile birlikte Yahoo da beraber çalıştılar.

Brian Acton & Jan Koum

Yahoo’da çalıştığı arkadaşı Brian Acton ile birlikte Facebook’a çalışmak için başvurdu, çok geçmeden her ikisinin de başvurusu reddedildi.

WhatsApp’in Kuruluşu

WhatsApp Ofisi

Jan Koum yeni aldığı bir iPhone ile App Store’da gezinti yaparken aklına bir fikir geldiğini ve bu fikrin hayata nasıl geçirilebileceğini düşündü, ardından arkadaşı Alex Fishman ile buluştu ve bu uygulama hakkında saatlerce konuştu, ardından bu fikrin hayata geçirilmesi konusunda nasıl bir yol izleyeceğini düşünerek çalışmalara başlayacaklardı ki isim konusunda sıkıntı yaşadılar, Koum’un aklına bir anda “WhatsApp” ismi geldi, çünkü bu isim ilk duyulduğunda whats up terimi gibi “naber” olarak algılandı.

Zaman çok geçmeden 24 Şubat 2009 da ABD’nin Kaliforniya eyaletinde WhatsApp Inc. Resmi olarak kuruldu. Bu tarih hemde Jan Koum’un doğum günü.

WhatsApp’in Yükselişi

Başlangıçta çokta kullanıcı sayısı ve popülerliği olmasa da WhatsApp yılmadan çalışmaya devam etti.

WhatsApp

Apple’ın o dönem ki en büyük güncellemesi olan uygulamalara anında bildirim özelliği sayesinde mesaj aldıklarında kullanıcılara bildiren sistemi geliştirdiler.

Jan Koum ve Alex Fishman‘ın arkadaşları kısa mesaj servisi (short message services)’ni kullanmayı bırakarak WhatsApp kullanmaya başladılar.

Kullanım oranının artmasıyla birlikte yatırımların da başlamasıyla Koum, eski arkadaşını unutmadı ve Acton’a kurucu ortak statüsü vererek şirket ortağı haline getirdi.

Jan Koum Mark Zuckerberg tarafından 9 Şubat 2014 tarihinde akşam yemeği için davet aldı, o gün yemekte konuşulan konularda Zuckerberg’in Koum’a Facebook yönetim kurulu üyeliği teklif ettiği ve Koum’un onay verdikten 10 gün sonra WhatsApp şirketini 19 Milyar Dolara satın alındığını duyurdu.

Jan Koum‘un ilk önce Facebook’a başvuru yapıp red yedikten sonra yine Facebook kurucusu Mark Zuckerberg tarafından Yönetim Kurulu Üyeliği alması aslında hiçbir şeyin önemli olmadığını mı gösterir ? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

 1. Jan Koum Kimdir?

  Ukraynalı-Amerikan bir girişimcidir ve WhatsApp’in kurucularından biridir.

 2. Jan Koum’un hayat hikayesi nedir?

  Koum 1976’da Ukrayna’da doğdu ve ailesiyle birlikte 1992’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Çok zor şartlar altında büyüdü ve hayatta kalmak için mücadele etti. Ancak daha sonra, teknoloji dünyasında büyük bir başarı elde etti.

 3. Jan Koum, WhatsApp’i nasıl buldu?

  Koum, WhatsApp’i Brian Acton ile birlikte buldu. İkisi, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in başlattığı bir yazılım yarışmasına katılmak için çalışmaya başladılar. Daha sonra, WhatsApp’i kurmak için bu projeyi kullanmaya karar verdiler.

 4. Jan Koum, WhatsApp’i satmadan önce neler yaptı?

  WhatsApp’in Facebook tarafından satın alınmasından önce, kullanıcıların gizliliğine yönelik taahhütlerini yineliyor ve uygulamayı sürekli olarak geliştiriyordu. Ayrıca, Jan Koum ve ekibi, WhatsApp Business gibi yeni ürünler de piyasaya sürdü.

 5. Jan Koum, diğer girişimciler için ne gibi tavsiyelerde bulunuyor?

  Koum, diğer girişimcilere, çalıştıkları projeye gerçekten inanmaları ve yaptıkları işe odaklanmaları gerektiğini söylüyor. Ayrıca, müşterilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamaları ve buna uygun bir ürün veya hizmet sunmaları gerektiğini de belirtiyor.

Farklı Başarı Hikayeleri için bizi takipte kalmayı unutmayın.

Latest articles

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz