Jack Ma
Başarı Hikayeleri

Jack Ma: Çin’in Önde Gelen Girişimcilerinden Birinin Başarı Hikayesi

İçerik Hakkında Bilgiler

Giriş:

Jack Ma, dünyanın en büyük çevrimiçi pazarlarından biri olan Alibaba Group‘u kurmasıyla tanınan bir girişimcidir. 1964’te doğdu ve Hangzhou Öğretmen Enstitüsü’nden İngilizce/Fransızca derecesi ile mezun olmadan önce birkaç üniversiteye gitti. Jack Ma, şirkete 60 milyon dolar yatırım yapan 17 diğer ortakla birlikte Alibaba Group’u kurmadan önce ilk işi için yerel bir dil okulunda İngilizce öğretti. Bugün Alibaba‘nın 500 milyondan fazla aktif müşterisi ve 9 milyondan fazla aktif satıcısı var.

Jack Ma, Alibaba Group’un kurucusu, yönetim kurulu başkanı ve eski CEO’sudur.

Jack Ma, Alibaba Group‘un kurucusu, yönetim kurulu başkanı ve eski CEO’sudur. Küreselleşme, serbest ticaret ve küreselleşmenin sesli bir savunucusu olmuştur. Kasım 2017’de “ticaret savaşları iyidir” çünkü ülkeleri birbirleriyle savaşa girmek yerine müzakere etmeye teşvik edeceklerini söyledi.

Jack Ma

Mayıs 2018’de, teknoloji yeniliği ile ilgili konularda Başbakan Li Keqiang’ın Özel Ekonomik Danışmanı olarak atandı.

Hem iş dünyasında hem de siyasette etkili bir figür.

Jack Ma, hem iş dünyasında hem de siyasette saygın bir liderdir. Çin’in ekonomik kalkınmasında etkili bir figür ve birçok kez Forbes dergisi tarafından dünyanın “en güçlü insanlarından” biri olarak anıldı.

Ma, küreselleşmeyi, serbest ticareti ve küreselleşmeyi sesli bir şekilde savunmasıyla tanınır; o aynı zamanda “Çin’in gelişen internet endüstrisinin yüzü” olarak tanımlandı. 2013 yılında, 2018 yılına kadar görev yaptığı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’na (CPPCC) üye olarak atandı.

Küreselleşme, serbest ticaret ve küreselleşmenin sesli bir savunucusu olmuştur.

Jack Ma, küreselleşme, serbest ticaret ve küreselleşmenin sesli bir savunucusudur. Çin’de e-ticaretin aktif bir destekçisi olmuştur. Ayrıca AliPay (Alibaba’nın ödeme sistemi), Tmall ve Weibo (Çin mikroblog sitesi) gibi başka girişimlere de yatırım yaptı.

1999’da Ma, 17 kişiyle birlikte Alibaba’yı kurdu. Şirket, 2014 yılında New York Menkul Kıymetler Borsasında hisse başına 68 ABD doları başlangıç hisse fiyatı ile halka açıldı; o sırada piyasa değeri 231 milyar ABD dolarıydı ve bu, onu dünyanın şimdiye kadarki en büyük ilk halka arzlarından biri haline getirdi.[5] Forbes dergisine göre[6], Ocak 2019 itibarıyla yaklaşık 38 milyar ABD doları değerinde bir serveti var ve bu onu Çin’in en zengin insanlarından biri yapıyor.

1964 yılında Hangzhou, Çin’de doğdu.

Jack Ma, 1964 yılında Çin’in Hangzhou kentinde doğdu. Ailesinin çiftçi olduğu küçük bir köyde büyüdü. Hangzhou Teacher’s Institute’tan yabancı dil olarak İngilizce derecesi ile mezun olduktan sonra, yerel bir dil okulunda İngilizce öğretmeni oldu.

1995 yılında Jack Ma ve diğer iki arkadaşı, aralarında Yahoo! kurucusu Jerry Yang ve SoftBank’tan Masayoshi Son. 1999’da Alibaba Marketplace adlı ilk e-ticaret sitelerini kurdular. onlar aracılığıyla satılan mallar (Amazon’u düşünün).

İngilizce/Fransızca lisans derecesini aldığı Hangzhou Öğretmen Enstitüsü’ne gitti.

Jack Ma, İngilizce/Fransızca lisans derecesini aldığı Hangzhou Öğretmen Enstitüsü’ne gitti.

Bu, hayatında çok önemli bir adımdı çünkü ona yurt dışına seyahat etme ve farklı kültürleri deneyimleme fırsatı verdi.

İlk işi, yerel bir dil okulunda İngilizce öğretmeni olarak çalışmaktı.

Jack Ma, genç bir adamken yerel bir dil okulunda İngilizce öğretti. Öğrencilerle buluşur ve İngilizce kelime ve deyimleri öğrenmelerine yardımcı olur. Ayrıca onlara dili nasıl konuşacaklarını, okumayı ve yazmayı da öğretti.

Başkalarına öğretme deneyimi, bir girişimci olarak kariyeri boyunca onun yanında kaldı, çünkü herkesin bize öğretecek bir şeyi olduğuna inanıyor – ve bunun tersi de geçerli!

1999’da Jack Ma, Alibaba’ya 60 milyon dolar yatırım yapan 17 ortakla birlikte Alibaba Group’u kurdu.

Alibaba Group, Çinli çok uluslu bir e-ticaret işletmesidir. 1999 yılında Jack Ma ve Alibaba’ya 60 milyon dolar yatırım yapan diğer 17 ortak tarafından kuruldu. Şirket, işletmelerin ürünlerini tüketicilere satmaları için çevrimiçi bir pazar yeri olarak başladı, ancak o zamandan beri bulut bilişim, medya eğlencesi, finans ve perakendecilik gibi diğer alanlara da genişledi.

2018’de, Alibaba’nın değeri 500 milyar dolardan fazlaydı ve bu, onu gelir açısından dünyanın en büyük perakendecisi yaptı. Şu anda, Taobao Marketplace (çevrimiçi alışveriş platformu), Tmall (işletmeden tüketiciye platform) ve Juhuasuan (flaş) dahil olmak üzere platformlarında her yıl 500 milyondan fazla aktif alıcıyla Çin’deki tüm çevrimiçi satışların yaklaşık %80’ini elinde tutuyor. satış sitesi).

Şu anda dünyanın en büyük çevrimiçi pazarıdır.

Alibaba, dünyanın en büyük çevrimiçi pazarıdır. Üç ana platformdan oluşur: Taobao Marketplace, Tmall ve AliExpress. Her platformun, Alibaba’da istediğiniz her şeyi bulmanızı mümkün kılan kendine özgü özellikleri ve hizmetleri vardır.

Alibaba, 1999 yılında Jack Ma tarafından bugün yaşadığı Hangzhou Şehrindeki bir apartman dairesinde çalışan sadece 18 kişiyle kuruldu. Bugün Alibaba’nın web sitelerinde 100 milyondan fazla aktif kullanıcı ve her üç kanalda 500 milyonun üzerinde ürün listesi var!

Jack Ma
Jack Ma, birçok insanın hayal bile edemeyeceği fırsatlardan yararlanarak bugün gezegendeki en başarılı girişimcilerden biri haline geldi.

Jack Ma, birçok insanın hayal bile edemeyeceği fırsatlardan yararlanarak bugün gezegendeki en başarılı girişimcilerden biri haline geldi. Fırsatlardan nasıl yararlanılacağının ve diğer birçok girişimcinin imrendiği bir iş imparatorluğunun nasıl yaratılacağının harika bir örneği.

Ma’nın şirketi Alibaba Group, yalnızca geçen yıl 25 milyar doların üzerinde gelir elde ederek bir e-ticaret devine dönüştü. Şirketin değeri 200 milyar doları aşıyor – bu rakam onu Amazon (136 milyar dolar), Microsoft (716 milyar dolar) veya Facebook’un (504 milyar dolar) çok önüne koyuyor. Aslında Alibaba, Çinli tüketiciler arasındaki yavaşlayan büyüme oranları ve Çin ile Amerika/Avrupa/Japonya arasındaki artan ticari gerilimler vb.

Sonuç

Jack Ma, bugün dünyanın en başarılı girişimcilerinden biridir. Başkalarının hayal bile edemeyeceği pek çok fırsattan yararlandı ve tüm bunları Alibaba Group’a yönelik vizyonunu gözden kaçırmadan yaptı: dünyanın her yerinden insanların birbirleriyle iş yapmasını kolaylaştırmak.

Tüm Başarılı insanların hayatlarındaki başarı hikayelerini aktardığımız tüm içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir