Afrika’dan Amerikaya: Elon Musk Başarı Hikayesi

Elon Musk

Elon Musk, son zamanlarda dünya üzerinde ki hemen herkesin yakından tanıdığı, duyduğu bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Bizde bu içeriğimizde sizlere elon musk başarı hikayesini anlatacağız

Elon-musk-basari-hikayesi-markalari
Elon Musk’ın Kurduğu Markalar

Elon Musk, Tesla Motors, SpaceX, Paypal, SolarCity, Neuralink gibi son teknoloji şirketlerin kurucusu, ortağı ve yöneticisidir. Forbes verilerine göre şuan da 263 Milyar Dolarlık servetiyle dünya üzerinde bulunan en zengin insanlar listesinin 1. sırasında yer alıyor.

İçerik Hakkında Bilgiler

Kimdir ?

Elon Musk’ın Kim olduğuna dair daha detaylı yazımıza Kimdir başlıklı kategorimizden erişebilirsiniz. Kim Bu Elon Musk ?

Elon Musk Başarı Hikayesi küçük yaşlardan beri vakitlerinin yüzde 80 ini araştırma ve okuma yaparak geçirdiğini dile getiriyor hatta bu sebepten ötürü çevresindeki insanlarla özellikle anne ve babasıyla çok vakit geçiremediğini söylüyor.

Musk, küçüklüğünden beri bilimkurgu ve popüler bilim yazarı olan ünlü yazar Isacc Asimov’un hayranı olduğunu onun kitaplarından aldığı düşünce yapısı insani biçimler içerisinden babasının işi de fütürizme karşı ilham kaynağı oldu.

Eğitim hayatı Stanford’da doktora yaparken yarıda bırakmasıyla sonlandı ve artık iş hayatına başlamak için kendini hazır hissetti.

Elon Musk Başarı Hikayesi

Girişimleri

Birden fazla girişimi olsa da şuan da tüm girişimcilik hikayesini ve elon musk Elon Musk Başarı Hikayesini aktaracağız.

Çevrimiçi Şehir Rehberi: Zip2

Zip2 Elon Musk’ın Kurduğu İlk Girişimdir.

Zip2, doktorasını yarıda bıraktıktan sonra ilerideki hayatı boyunca yapacağı bir çok girişimden habersizce ilk girişim olarak başladı.

Arkadaşı ve kardeşiyle birlikte toplamda 3 tarafından kurulup büyütülen bu şirket gazete, dergi vb. yayın organlarına çevrimiçi şehir rehberi yazılımı desteği veriyordu. Musk aslında hiçbir şeyin kolay elde edilemeyeceğini bu zamanda anlamıştı çünkü şirket başladıktan aylar sonrasında ilk yatırımını almıştı, yatırım almadığı süre zarfında kanepede uyuyarak hayatını idame ettirmeye başladı, duş ve tuvalet ihtiyacını YMCA içerisinde sağladı.

Zip2 girişimi düşük erişim sayılarından kısa sürede kurtularak melek yatırımcıların katkısıyla, New York Times, Chicago Tribune gibi dönemin en popüler haber şirketleri bu yazılımın umut vaat ettiğini düşünerek yatırımlarını yaptılar.

Musk 1999 Yılında ilk başladığı işini 307 Milyon dolara sattı. Şirket içerisinde kendi hissesi %7 olduğu için kendisi bu payın sadece 22 Milyon Dolarını kazanabildi.

Finansal Hizmetler için X.com

X.com Elon Musk’ın kurduğu 2. Girişimdir.

Özellikle ABD’nin ve genel olarak tüm dünya içerisinde şuanki Payoneer ve Skrill gibi X.com dönemin hemen hemen ilk çevrimiçi ödeme hizmetlerinden birisiydi, kurdukları bu girişimle mevduat hesapları kabul edebiliyorlar ve resmi olarak Federal Mevduat Sigorta Kurumu tarafından sigortalanarak onaylandı, bu olaydan sonra Silikon Vadisinde hizmet veren yazılım şirketi Confinity Inc ile birleştirilerek ismini PayPal haline geldi daha sonrasında ise dönemin en meşhur e-ticaret firması e-Bay Inc. tarafından 2002 yılında 1.5 Milyar dolara satın aldı. Elon Musk Başarı Hikayesi gelişimine burada devam etti.

Temiz Bir Dünya İçin : Tesla Motors

Tesla Motors, Elektrikli Araç üreten bir araba markasıdır.

Musk, çok rahat bir şekilde PayPal hissesinden kendine düşen 180 Milyon Dolar gibi miktarla ömrünün geri kalanına yetecek kadar parayla yaşamına devam edebilir stresten uzak bir şekilde emekli olabilirdi, ancak kendisi Tesla Motors’a ortak olduktan sonra bir röportaj da şunu ifade etti

SpaceX’e 100 milyon dolar, Tesla’ya 70 milyon dolar koydum. Kiralamak için borç almak zorunda kaldım.”

Elon MUSK

2003 yılında kurulan bu şirket, 2004 yılında Musk’ın 6.5 Milyon Dolarlık yatırımı ve hisse sahipliğiyle 2008 yılında da CEO olmasıyla birlikte şirketin aslında en büyük temel yapı taşları oturdu ve şirket üzerinde çalıştıkları ilk prototipi Roadster modelinin üretimine başladı ve bu modelde satış patlaması yaşandı. 2021 Yılında gelindiğinde ise Tesla Motors‘un yeni geliştirdiği “Tesla Model 3” dünya çapında 1 Milyon adet satarak servetine servet kattı, artı olarak Model 3 dünya çapında en çok satılan elektrikli araba oldu.

Elon Musk Başarı Hikayesi Burada detaylı bir şekilde açığa çıkıyor.

SpaceX

SpaceX

SpaceX Musk’ın kurduğu en büyük ikinci girişimdi. Tom Mueller ile anlaşarak kurulan bu uzay ve hava araştırma şirketi, 2000 yılında kurulsa da asıl çalışma faaliyetleri 2005 yılında başladı, 2005 yılına gelindiğinde halihazırda çalışan 160 personel ile 2009 yılına kadar çalışma faaliyetlerine devam etti. Bu esnada üretilen vazgeçilen geliştirilip yarıda bırakılan bir çok prototip olsa da bir dizi roketin fırlatılışında yaşanan talihsiz kazalardan ötürü geri planda kaldı.

2010 yılına gelindiğinde SpaceX dünyadan yörüngeye gönderilen bir uzay aracını geri dünyaya getirebilen ilk ticari şirket olarak kayıtlara geçti. Pandemi Döneminin etkisiyle birlikte Eylül 2021’e hızlı ilerleyen şirket tamamen ilk defa özel bir mürettebatın fırlatılmasıyla başarıya ulaştı.

Elon Musk, şuanda dünya çapında en çok tanınan ve en büyük servete sahip kişi olmasına karşın hep daha fazlasını isteyerek çabalamaktadır, Bu vizyonuyla aslında tüm insanlara örnek olsa da bu vizyonu gerçekleştirebilen kişi sayısı çok daha az. Musk’a en büyük hedefi sorulduğunda Starship roketleriyle Marsta bir koloni kurmak ve bu koloniye insan ırkının devamını sağlamak amacıyla koloninin başında olmak istediğini söyledi.

Elon Musk Başarı Hikayesi herkesin yakından takip ettiği bir içerik bu içerikte sizler için detaylı araştırmalar yaparak bilgileri öne sürdük.

Elon Musk Sözleri

Sabah uyanınca geleceğin daha iyi olacağını düşünüyorsanız o gün aydınlık bir gün olacak.

Elon MUSK

En iyisi için çalışın! Eğer ürününüz başarılıysa insanlar bu ürünün premium bir fiyatı dahi olsa satın alırlar. Apple bunu gösterdi herkese. İsterseniz daha ucuza bir telefon ya da bilgisayar da alabilirsiniz. Ancak Apple’ın, alternatiflerinden daha kaliteli olduğunu biliyorsunuz.

Elon MUSK

Teknoloji her zaman sizinle olmalı! Bir ürünün fiyatını düşürmenin tek yolu teknoloji, tasarım ve seri üretimden geçer.

Elon MUSK

Başarısız olmak da seçeneklerimizden biri. Başarısız olmasaydınız henüz yeterince yenilikçi değilsiniz.

Elon MUSK

Sabır bir erdemdir ve ben sabretmeyi yeni yeni öğreniyorum. Gerçekten zor bir şey.

Elon MUSK

İş alırken muhtemelen yaptığım en büyük hata yeteneklerini çok fazla sorgularken, kişiliğini sorgulamamamdır. Bence iyi kalpli olup olmadığı da önemli.

Elon MUSK

Kontrollü olun! Tüm yumurtaları tek sepette taşımayın denir. Sepetin başına gelebilecek herhangi bir olayda kontrol elinizdeyse tüm yumurtaları tek bir sepette koyabilirsiniz.

Elon MUSK

Farklı olmaya çalışmayın! Bir şeyi sırf diğerlerinden farklı diye yapmayın. Amacınız diğerlerinden daha iyi bir şey geliştirmek olsun.

Elon MUSK

Elon Musk Başarı Hikayesi yazımız bu kadardı, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Latest articles

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz