Demet Mutlu Başarı Hikayesi
Başarı Hikayeleri

Demet Mutlu & Trendyol’un 16.5 Milyar Dolarlık Başarı Hikayesi

Demet Mutlu & Trendyol un 16.5 Milyar Dolarlık Başarı Hikayesi

Türkiye’nin girişim hikayelerini yayınlamaya devam ediyoruz.

Bu girişimlerin içerisinde Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yer alan girişimlerden ilk Decacorn olan girişim Trendyol dan bahsedeceğiz.

Trendyol’un Kuruluşu

Trendyol, Demet Mutlu tarafından İstanbul Merkezli olarak 2010 yılında moda ve giyim üzerine kurulmuştur.

New York Üniversitesi eğitimini birincilikle bitirdikten sonra Amerika, Japonya, İsviçre ve Türkiye’de ki firmalarda çalıştıktan sonra Harvard Üniversitesi‘nde Master eğitimine başlamıştır.

Türkiye içerisinde ki ticaret sektörlerinde online bir moda ve giyim alanında kendine göre boşlukları gördüğü için Trendyol‘un kurulması amacıyla Master eğitimini yarıda bırakıp Türkiye’ye kesin bir dönüş gerçekleştirdi.

Trendyol, Türkiye’nin en büyük decacorn e-Ticaret Platformu. Alibaba Group ortağı ve dünyanın sayılı e ticaret firmalarından birisidir.

Türkiye’de son yıllarda süregelen girişimler özellikle Türkiye’de yaşayan insanların odak noktasında, bu girişimlerin ülkemizi kalkındırma, ileriye götürme ve Dünya çapında bilinirliğimizin artmasında önemli bir faktör olarak rol oynuyor.

Yıllar ilerledikten sonra arz talep ile alakalı olmak üzere müşterilerin geri dönüşleri ile Trendyol Express, Trendyol Hızlı Market, Trendyol Yemek Dolap ve Trendyol Cüzdan gibi yan girişimleri Ar-Ge ekipleri tarafından kullanıma sunuldu.

Bu gelişmelerden sonra Mutlu, Türkiye’de ki ihracatı arttırmak ve Türk markalarını yurt dışına duyurmak adına en.trendyol.com’u faaliyete açtı.

Demet Mutlu

Decacorn Oluşu

Trendyol, 16.5 Milyar Dolar değerleme ile 1.5 Milyar dolar yeni yatırım almış ve ilk Türk Decacorn firma ünvanını kazanmıştır.

Yatırımcılar arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen yatırım fonları General Atlantic ve Japonya merkezli SoftBank Vision Fund 2, Berlin Merkezli Capital, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar Yatırım Otoritesi de bulunuyor.

1 Milyondan fazla kişiye iş istihdamı sağlayan Trendyol kargo dağıtımı, paketleme, müşteri hizmetleri alanında da yüzbinlerce insana olanak sağlıyor.

basarihikayeleri.net adresini ve diğer başarı hikayelerimizi takipte kalın

başarı hikayeleri, trendyol, demet mutlu, decacorn, trendyol kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir